Özkan TAN

TEB ve KGF’den Girişimcilere Özel ‘500 bin TL’ye Kadar Teminatsız Kredi’

Türk Ekonomi Bankası (TEB) girişimcilere yenilikçi fikirlerini ‘iş’e dönüştürecek desteği sağlamaya devam ediyor. ‘Danışman banka’ anlayışıyla girişimcilerin yanında yer alan TEB, KGF ile yaptığı işbirliğiyle gücünü artırıyor.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF), Türkiye’deki girişimcilerin finansmana erişim sorununu azaltacak yeni bir adım attı. Girişimcilik alanında KGF’nin bir bankayla gerçekleştirdiği ‘ilk ve tek’ olma özelliği taşıyan bu işbirliği sayesinde, girişimcilere 500.000 TL’ye kadar teminatsız kredinin önü açıldı.
TEB Girişim Bankacılığı girişimcilere 150 bin TL’ye kadar teminatsız kredi verebilirken, KGF işbirliği sayesinde teknogirişimcilere 500 bin TL’ye kadar, tarım girişimcilerine 250 bin TL’ye kadar, franchise girişimcilerine 200 bin TL’ye kadar ve küçük işletme girişimcilerine 100 bin TL’ye kadar kredi verilebilecek.

YENİ GİRİŞİMCİLER KAZANDIRACAK

KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, “Girişimcilere bu kadar kapsamlı destek veren bir bankayla işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Girişimcilik risk sermayesi paylaşımını gerektiren bir süreç. Finansman temininde teminat sorunuyla karşılaşan girişimcilere, TEB ile yaptığımız işbirliğinde KGF kefaletiyle destek veriyoruz. Bu finansman imkanının, yeni girişimciler kazandırılmasında destek olacağına inanıyoruz.’’

İMKANLARI BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYORUZ

Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı hareketi ile girişimcilere Danışman Banka anlayışımızla destek olmaya başladık. TEB Girişim Evi kapsamında ücretsiz olarak eğitim, mentorluk, danışmanlık desteği sunarken Kuluçka Merkezi’mizin tüm imkanlarını da girişimciler için seferber ettik. Girişimcilerimizden mali veri istemeden sadece iş planı ve nakit akışı değerlendirmesi ve iş fikrinin taşıdığı potansiyele göre teminatsız krediler vermeye başladık. Şimdi KGF işbirliğiyle bu imkanları bir adım öteye taşıdık. İş fikirlerini hayata geçirmeleri süreçlerinde girişimcilere ihtiyaç duydukları finansman için destek yaratmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

TEB GİRİŞİM EVİ PROJESİYLE GİRİŞİMCİLERE YOL GÖSTERİYORUZ

IFC’nin dünyaya örnek gösterdiği ‘Danışman Banka’ yaklaşımının devamı olarak girişimcilere de sahip oldukları finansmanla fikirlerini nasıl ‘iş’e dönüştürecekleri konusunda yol gösterdiklerini belirten Boz, şunları söyledi; “TEB Girişim Evi ile Türkiye’de 4 bin 700’den fazla girişimciye 900’e yakın saat eğitim verdik. TEB Girişim Evi çatısı altındaki Kuluçka Merkezi’nin Ticari Hızlandırma Modeli’ni, seçilmiş 28 girişimciye karşılık beklemeden uyguluyoruz. Girişimcilere ihtiyaç duydukları fiziki çalışma ortamının yanı sıra danışmanlık ve mentorluk hizmeti ile eğitimler veriyor; yatırımcı, müşteri buluşması ve projelerini tanıtmaları için imkan yaratıyoruz.

HEDEFLERİMİZİ AŞTIK 20 BİN İŞ FİKRİNE ULAŞTIK

Girişimci olmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirten Boz, “Teknoloji ağırlıklı, yüksek katma değerli, inovatif projeler üreten teknogirişimciler her zaman önceliğimizde” diye konuştu. Girişim Bankacılığı ile ilk yılda hedeflerinin üzerine geçtiklerini belirten Boz, “TEB Girişim Bankacılığı ile her yıl 15 bin girişimciye ulaşma hedefiyle 5 yıllık bir yol haritası çıkarmıştık. Bir yılda hedeflerimizi aştık ve 2013’te yaklaşık 20 bin yeni iş fikrine sahip girişimciye ulaştık. 30 Nisan itibarıyla da girişimci müşteri sayımız 25.600 oldu” dedi.

NASIL KULLANILABİLİR?

Krediden yararlanmak isteyen girişimcilerin, TEB şubelerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. TEB ve KGF’nin proje ve iş fikri değerlendirmelerinin ardından uygun bulunan girişimciler, teminatsız kredi kullanabilecek.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

- Bir iş fikrine dayalı olarak işini kurmak isteyen veya mevcut işini yeni bir iş fikriyle geliştirmek isteyen tüm girişimciler
- Kafe, pastane, atölye, mağaza kurma gibi iş kurma hazırlığında olan girişimciler
- Bir markanın franchise’ını almış olan franchise girişimciler
- Bir devlet kurumundan destek alan, teknokentlerde faaliyet gösteren, patente konu bir projesi olan teknolojik girişimciler
- Bilişim, yazılım ve/veya mühendislik gerektiren bir projesi olan ve bunu belgeleyen teknolojik girişimciler
- Girişimi için bir Melek Yatırımcıdan, Risk Sermayesi Şirketi veya benzeri kurumdan yatırım almış olan girişimciler
- Tarımsal fa aliyet için iş kurmak isteyen tarım girişimcileri
- Kadın girişimciler.

TEB GİRİŞİM BANKACILIĞI İLE İNOVASYON HAFTASI’NDA

İki yıldan bu yana TEB’in desteğiyle İstanbul’da düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, Anadolu’ya yayılmaya başladı. 29-30 Mayıs’ta İzmir’de düzenlenen etkinlikte, TEB Girişim Bankacılığı stand alanıyla yerini aldı. Etkinlik süresince girişimcilerle bir araya gelen TEB, Girişim Bankacılığı kapsamında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Öte yandan TEB’e, İnovasyon Haftası’na katkılarından dolayı bir de teşekkür plaketi verildi.

Alıntı:aksam.com.tr

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .