Özkan TAN

Markafoni’den Gelen Parayla İlham Verecek

Markafoni’nin kalan hisselerini de geçen hafta satan Sina Afra’nın önderliğinde kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı, üniversiteli gençleri girişimcilerle biraraya getirerek onlara ilham olmayı hedefliyor.

Üniversite gençlerinin girişimcilikle tanışmasını sağlamak amacıyla kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı, “Farkınız özgürlüğünüz, cesaretiniz girişiminiz olsun” sloganıyla faaliyetlerine başladı. Türkiye’de girişimcilik kültürü oluşturmayı hedefleyen Türkiye Girişimcilik Vakfı, girişimciliğe yatkın gençlerin bulunmasını, sadece internet girişimciliği değil tüm alanlardaki girişimcilik fikrine ilham olmayı hedefliyor.

Kurucularından olduğu Markafoni’nin kalan hisselerini de geçen hafta satan Sina Afra’nın başkanlığını yaptığı vakıf, 5 aşamalı değerlendirmeden geçen gençlere eğitim hayatları boyunca aylık 500 TL ödeyecek. Gençlerin yapması gereken tek şey ise 3 ayda bir girişimcilerle yapılacak toplantılara katılıp ilham almak olacak.

40 kişiyle başlayacak

Dünyada örneği olmayan bir modeli Garanti Bankası ile hayata geçirdiklerin belirten Afra, “Ancak Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın temel amacı somut proje geliştirmek değil girişimcilik fikrini yaymak. Eğer girişimcilik başarılı olursa birçok insana iş imkanı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda birçok kişiye ilham da kazandıracaktır. Amacımız somut proje geliştirmek değil girişimcilik fikrini yaymak” diye konuştu.

Afra ilk yıl 40 kişiyi destekleyeceklerini, seneye bu sayıyı 100-150’ye çıkarmayı planladıklarını, 3-4 yıllık hedefin ise 600 kişi olduğunu vurguladı. Afra, “Gençleri belki de ulaşamayacakları bir girişim ağına dahil edeceğiz. Asıl amacımız ise ilham verecek ortamı yaratmak. Büyük şehirlerden başlayacağız ama ilerledikçe Güneydoğu’dan da gençleri dahil edeceğiz” dedi.

Index Grup CEO’su ve Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Erol Bilecik de vakıfla ilgili “Girişimcilik Vakfı İstanbul’dan başlayarak tüm Türkiye’ye katkı sağlayacak ve sosyo-ekonomik dönüşüme destek olacak son derece önemli bir adım” değerlendirmesini yaptı.

‘Bilgi ve finans gücümüzle arkalarındayız’

Vakfın ana destekçi Garanti Bankası’nın Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ise Girişimcilik Vakfı’nın kuruluş amacı ve gerçekleştirmeyi planladığı çalışmalar ile ilgili şunları söyledi: ”Garanti Bankası’nın ‘sürekli değer yaratarak uzun vadeli sürdürülebilir büyüme kaydetmek’ misyonuyla tamamen örtüşüyor. Garanti olarak, yeni fikirlerin gelişmesine katkıda bulunmayı ve girişimcileri her alanda desteklemeyi temel sorumluluklarımızın arasında görüyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, tüm bilgi ve finans gücümüzle, girişimcilerin yanında ve arkasında olmayı sürdüreceğiz. Vakıfla üreteceğimiz projelerin ülkemizdeki girişimciliğin gelişmesine önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz.”

Alıntı:gazetevatan

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .