Özkan TAN

Kalbiyle Konuşan Kazanır!

Çok iyi satıcıyla karşılaşabilirsiniz veya  ağzı çok iyi laf yapan bir pazarlamacıyla… Hayretle ağzından çıkan bilgilerle sizi etkileyebilir.

Satın aldığınızı düşünelim ya sonrası?

Ya çok mutlu olursunuz yâda hiçbir işe yaramadan bir kenara attığınız bir ürüne sahip olursunuz. Aslında temel mantık sizin kalbinizi okşamasıdır, yanlış değil doğru bir uygulamadır. Size güven verir ve inanır bağımlı bile kalabilir siniz.

Şöyle örnek verelim hizmet veren bir yer düşünelim.

Mesela o kadar acıkmışsınız ki yemek yemek için bir yere giriyorsunuz ve bir anda o kadar iyi karşılanıyorsunuz ki yedikleriniz sizi pek etkilemiyor sadece hizmete âşık oluyorsunuz.

Veya bir kuaför düşünelim, hepimiz kuaförümüzden şikâyetçiyizdir ama nedense her seferinde de şikâyet etsek te ona gideriz. Çünkü baştan o bizim kalbimizi kazanmıştır, o yüzden ne kadar kusurları olsa da gitmekten vazgeçmeyiz.

Kalp kazanmak satışta en önemli faktördür. Çünkü küçük kazanmaz büyük kazanır, devir dürüst insanların nadir olduğu, bulmakta güçlük çektiğimiz bir devirdir. Bu zamanda kazanılan her kalp onu sana sıkı sıkıya bağlar.

Sahte satışlar insanların mantığını etkiler ama asla onu size bağlamaz, çıkarları uyuyorsa sizden alır uymuyorsa almaz sonra siz ürününüzle baş başa kalırsınız…

Kalp olmadan hiç bir şeyi sevemez ve sevdiremez, hiç kimseyi sattığın ürüne inandıramazsın. Kalp muhabbetin temelini oluşturur.

Kalp değil midir aşkın simgesi?

Duymuşsunuzdur belki bu cümleyi, alıcıyı kendinize âşık edeceksiniz. Evet, âşık edeceksiniz sizi sevecek sizin sattığınız ürünleri almamak için nedeni kalmayacak.

Ama çok daha önemlisi kalbini okşarken kalpten konuşmaktır. Buna da dürüst satıcı denir.

“Unutma ki, insan ne kadar çok severse o kadar da çok nefret besler.”

Siz alıcının kalbini okşayın ama asla kandırmayın. Kandırıldığını ve artık size karşı güveni azaldığını fark ettiği anda işinizi ve markanıza zarar verebilir. Güven değil midir zaten insanı insandan alıkoyan, koparan ve bağlaması zor olan şey…

Kısacası bir tutam sevgiyle insanlara kendinizi ve ürününüzü tanıtın. Kalpten konuşarak kalbini kazanın, hiç kaybetmezsiniz.

Sataşmayın, satış yapın!

Öyle satıcılar var ki satmaktan çok müşteriye sataşıyor, evet sizi çıldırtmış da olabilir ama unutmayın ki sen bunu bile bile satıcı oldun.

Hayatın kendisi bir sunumdur, siz kendinizi nasıl iyi sunarsanız o kadar değerli olursunuz, siz ne kadar ürününüzü iyi sunarsanız o kadar çok alıcısını bulursunuz.

Bir tebessüm sizi müşteriye bağlayabilir.

Kalpten konuşun, kalple yorumlayın ve kalbe dokunun…

“Kalbinize iyi bakın”

Teşekkürler…

2 Comments

  • recostunt@hotmail.com Fotoğraf & Kameramanlık dalını okuyorum . okulum bittiğinde ise ufakçaplı bir dükkan açmak istyorum ki ! benim konumum buna çok elverişli. Bu bölgede sadece bir fotoğrafcı var . Gebze ve Darıca arasında kalıyor ” Farabi Devlet Hastanesi ” günde 20 tl kazansam 600 tl ciro elde etmiş oluyorum.
    ama ben sadece fotoğrafcılıklada uğraşmak istemiyorum.Buradan elde ettiğim para ile Samsun/Çarşamba’ya otomobil sektörünün daha yeni yeni büyüdüğü bir semte otomotiv parçaları satan bir dükkan açmak istiyorum. Jant’tampon’direksiyon fazla kirli işlerede girmek lüzumsuz bence.

  • SELAMLAR.Ben seninle tanışmak isteri.Bende kendi çapımda girişimci olduğuma inanıyorum.Bu bahsettiğin fikirlerinden benide haberdar edersen sevinirim.

    meil:selmancetinkaya35@hotmail.com

    saygılar

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .