Özkan TAN

İnternet Üzerinden Tüm Dünya İle Ticaret Yapmaya Hazır mısınız?

Tüm dünya ile internetten ticaret gerçekleştirebileceğiniz, bütünüyle bağımsız ve yepyeni bir iş kurmaya hazır mısınız? Girişimci gücünüzü internete odaklayabilir, risk almadan ve sermaye koymadan internet üzerinden dilediğiniz ürünün ticaretini yapabilirsiniz. İnternetten alıcı ve satıcı şirketleri buluşturun, Türk şirketlerinin ürünlerini dünyaya pazarlayın, yurtdışından temsilcilikler alın ve internetten uluslararası ticaret yapın. Dünyanın yeni ticaret biçimi sizi bekliyor!

Günümüzde internet derken 100 milyon web sitesi, 30 milyar web sayfası, 1,2 milyar kayıtlı kullanıcı ve trilyonlarca dolar ticaretten söz ediyoruz. Birleşmiş Milletler öngörüsü 2010 yılında dünya ticaretinin yarısının internetten gerçekleşeceğini vurguluyor. Peki böylesine büyük bir kaynaktan siz nasıl faydalanabilirsiniz?

İnternetten Gelir Elde Etme

Uygun bir miktarda zaman ve emek harcayan herkes internette kendi işini kurabilir, ticaret yapabilir ve gelir elde edebilir. Çağımızın yeni mesleği ‘Online Ticaret Profesyonelliği’ sayesinde internetteki web siteleri etkin olarak kullanılarak iç ve dış ticaret yapılabiliyor. Üstelik bu mesleğin en özel yanı sermaye gerektirmemesi ve yer/zaman engeli olmayışı. İnternet ve bilgisayarın olduğu her yerden ‘Online Ticaret Profesyoneli’ olarak çalışmak ve ticaret yapmak mümkün. Kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyerek istediğiniz şehirden/bölgeden online ticaret yapabiliyorsunuz.

İnternetten Dış Ticaret (B2B)

İnternet ortamında firmaların ve dış ticaret uzmanlarının bir araya gelerek ticaret gerçekleştirdiği web sitelerine B2B portallar (İşletmeden-İşletmeye) adını veriyoruz. Bu siteler üzerinde kendinize profesyonel bir kayıt açarak diğer firmalarla iletişime geçebilir ve internetten alıcı-satıcı şirketleri buluşturarak gelir elde edebilirsiniz. Elbette bu konuda profesyonel bir eğitimden geçmek, hata yapmamak ve zaman kaybetmemek açısından çok önemli. Coproline eğitimleri ile internetten pazar araştırmaları yürütmeyi, dış ticaret mevzuatını ve profesyonel bir marka yaratarak B2B sitelerde dış ticaret yapmayı öğrenebilir ve kendi işinizi kurabilirsiniz.

Online Mağazalar (B2C)

İnternetten kendi sitenizi kurarak online satış yapabilirsiniz. Bu yolla özellikle yöresel ve bölgesel mallar ve enteresan ürünlerin satışını internetten yapmak avantajlı olabilir. Bu konuda hazır e-ticaret paketleri ve yazılımlarından edinerek önce sitenizi kurabilir ardından bankalardan temin edeceğiniz bir sanal pos hesabı ile online ödeme kabul edebilirsiniz. Müşterileriniz internet siteniz üzerinden ödemelerini yapar ve siz ödemelerinizi aldıktan sonra ürünleri kargolarsınız. Bu da bir başka home-ofis ticaret modelidir.

Dropshipment (C2C Ticaret)

E-Bay, Gittigidiyor, Sahibinden gibi dünyadaki milyonarca C2C yani tüketiciden-tüketiciye sitede ticaret yapmayı hiç düşündünüz mü? E-Bay ve benzeri kaynaklardan tespit ettiğiniz uygun fiyatlı ürünleri Türkiye’deki sitelerde yine internetten pazarlayabilirsiniz. Yapmanız gereken bu ve bunlar gibi benzeri sitelerde kendinize mağazalar açmak, satış ilanları vermek ve hatta başka insanların ürünlerini yine internetten pazarlamak ve satışlardan komisyon kazanmak. Özellikle öğrenciler ve ev hanımları tarafından tüm dünyada rağbet gören ‘Dropshipment’ ticaret modeli Coproline ile artık Türkiye’de.

2008 yılı içerisinde Türkiye’deki e-ticaret hacmi %65 artarak

9 Milyar USD’ye ulaştı. Bu pastadan kendi payınızı alın!

E-Ticaret’te Gelecek

Büyüme oranları dikkat alındığında e-ticarette müthiş bir gelecek olduğu rahatlıkla ifade edilebilir. Sadece 15 yıl önce internette toplam 50 adet web sitesi vardı. Bugün bu sayı 120 Milyon. Gün itibari ile dünya ticaretinin yaklaşık %30’unun internetten gerçekleştiği tahmin ediliyor ve bu oran her geçen gün büyüyor. Türkiye’de de e-ticaret pazarı 2008 yılında %65 artarak 9 Milyar USD’ye ulaştı. Elbette her alanda olduğu gibi bu konuda da profesyonel içerikli bir eğitimden geçmek ve konunun püf noktalarını öğrenerek çalışmak en doğrusu. Coproline Eğitim Kurumları tarafından sunulan eğitim programları ile bireysel girişimciler kendi işlerini internette kurarak home-ofis ticarete başlayabilirler.

Coproline İle E-İş Kuranlar Şimdi Neler Yapıyor?

Büşra Güney Yaş: 25 Meslek: Yeni Mezun

www.vizyonomfoods.com sitesini kurdu ve peynir ticaretine başladı. Amerika’ya toplam 14.000 USD değerinde çedar peyniri sattı.

Hilmi Ararat Yaş:32 Meslek: İşletme

Eğitim programı sonrası As Lastik A.Ş’nin İthalat Müdürü oldu ve Rusya’dan 4 milyon USD değerinden Tyrex kamyon lastiğini Türkiye’ye ithal etti. www.aslastik.com

Ali Ergelen Yaş:35 Meslek:  Özel Sektör/Teknik Hizmetler

www.findikshop.com sitesini kurdu. Bu site Türkiye’nin ilk online fındık satış sitesi oldu. Bu site üzerinden yurt içine fındık satarak 15.000 YTL kazandı. Site üzerinden 75 farklı ülkeden 20.000 ziyaretçi aldı. Şu anda Mısır ve Fransa’dan da toplam 60 Ton yeni talep aldı. Türkiye’deki anlaşmalı olduğu fabrikalarda ürünlerini hazırlatıyor.

Diğer Coproline Mezunlarının Kurdukları İşler içinhttp://www.coproline.com/kgorusleri.html adresi ziyaret edilebilir.

6 Comments

 • Merhabalar.ben yeni kuracağım işletmede dekoratif bahçe ürünleri(çiçeklikler,at arabası,yel değirmenleri vb.)üretiyorum.bunu özellikle turizm bölgelerine ve müstakil bahçeli evi olan(villa)müşterilere pazarlamak istiyorum.bu konuda bana destek olabilirseniz sevinirim.bölge ve il bazında bayiliklerde verebilirim…bana 0532 152 46 41 numaralı telefondanda direkt ulaşılabilir.saygılar.

 • iyi akşamlar benim bu haberim özellikle antalya turizm beldesinden turist odaklı çalışıp para kazanmak isteyenlere yöneliktir oralı olanlar başta oralı olmasa da şimdiden oraya yönelik çalışma kararı alan ciddi girişimcilere sesleniyorum çok fazla bi şey demeye gerek yok aşağıda blog adresini verdiğim siteden yaptığım turistlere yönelik hatıra maksatlı özellikle antalya ve diğer sahil turistik yerlerine özgü yaptığım maketleri aşağıdaki bloğu ziyaret ederek görebilirsiniz bunlara yine turiste yönelik hediyelik maksatlı kabartma resimler takip edecek inşaalah resimleri gördükten sonra bana aşağıdaki tel ve mailden ulaşabilirsiniz fiyatlar türkiye ve dünya piyasasının kat be kat altındadır inşaallah ben de yakında başta antalya ve bu gibi yerlere giderek yerinde bu hediyelikleri dükkanlarına pazarlayacağım .

  BLOG: heykelci67.blogcu.com
  tel:05424700485
  mail.: magnetsiyon@hotmail.com

 • merhaba,

  yaklaşık 6 aydır işlettiğim ticari internet sitesini maddi sorunlardan dolayı devretmek istiyorum. Günlük ortalama 100-150 kişi ziyaret ediyor arama motorlarında çıkıyor. Sanal pos üzerinde entegreli kapıda ödeme seçeniği aktif. ilgilenenlerin mail atmasını rica ederim. birazgulumse@hotmail.com

 • bu site degil bu gibi birçok site gercekten dogrumu herhangi bir sahtekarlıgı olabilirimi

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .