Özkan TAN

GROHE, İnovasyon Süreciyle Yeni Trendler Oluşturuyor

GROHE’de, şirket içi Tasarım Stüdyosu’nun üstlendiği rollerden biri de trend avcılığıdır.

İnovasyon kendi başına gerçekleşmez; beslenip desteklenmesi gerekir. Yeni ürünler yaratılması söz konusu olduğunda, beklenmedik keşiflere veya ani deha pırıltılarına bel bağlayamazsınız. Asıl ihtiyacınız olan, ideal olarak satılabilir bir ürün ile sonuçlanacak uzun ve detaylı bir süreçtir; bu ürün müşterileriniz için fark yaratabilmeli, daha fazla rahatlık, daha yüksek sürdürülebilirlik, daha iyi kalite ve daha üstün estetik sağlaması ile varlığını haklı göstermelidir.

Tasarımcılar başarılı trend avcılarıdır
Bir şirket inovasyonu başarıyı destekleyen bir etken olarak tanımladıktan sonra, sürekli yeni fikir akışına bel bağlar. Bu, özellikle de yeniliklere imza atan pazar ve sektör liderleri için geçerlidir. GROHE’de, şirket içi Tasarım Stüdyosu’nun üstlendiği rollerden biri de trend avcılığıdır. Tasarım ekibinin yeni ilhamlar peşindeki üyeleri dünyanın dört bir yanına seyahat ederek fuarlarda, dış mekanlarda, mimaride ve insanlar ile görüşmelerinde yeni fikirler ararlar. Defterler, scrap padler ve fotoğraf makineleri ile donatılmış bu tasarımcılar her zaman yeni ve ilginç şekil, form ve fonksiyonları içselleştirmeye hazırdırlar.

Stüdyoya geri döndüklerinde, hep birlikte farklı kültürlerde yakalanmış görüntüleri inceleyip, küresel çapta yükselen desenler üzerinde çalışırlar ve bunları sentezleyerek kendi trend senaryolarını oluştururlar. Tasarımcılar, GROHE pazarlama uzmanlarının uluslararası pazarlama deneyiminden de yararlanırlar. Tasarım ekibi üyeleri, “İnsanların neye ihtiyacı vardır?” “Ne istiyorlar?” sorularından türetilen ilk fikirlerini de ana hatlarıyla ortaya koyarlar. Kullanıcı odaklı bu yaklaşım, tüm inovasyonların nihai kullanıcılara katma değer sağlamasına imkan verir. Somut bir ürünün ana hatlarıyla ortaya çıkması ile de, bu inovasyon sürecinin bir sonraki aşaması tetiklenmiş olur; şirketteki diğer departmanlar ile işbirliği.

Tüm gelişim aşamaları tek bir çatı altında
Araştırma & Geliştirme (ARGE) de bu sürece önemli katkılarda bulunur. Departmanın mühendisleri, sahip oldukları teknik bakış açısı ile yeni elde edilen bilgi ve yeni teknolojik içgörüleri harmanlayıp sistematik olarak yaratıcı fikirleri hayata geçirmenin imkanı üzerinde çalışır. GROHE, ürün geliştirmenin tüm aşamalarını tek bir çatı altında toplamak için, Helmer’de büyük bir ARGE merkezi oluşturdu. Katkıda bulunan tüm departmanlar arasındaki doğrudan temasın yanı sıra üretim operasyonlarına yakınlık sayesinde de sürecin optimizasyonunda önemli sinerji sağlanıyor. Bu tür bir yakın çalışma, ürün geliştirmenin daha ilk aşamalarına test sonuçlarının da dahil edilmesi gibi bir olanak sunuyor ve daha yüksek verimlilik elde edilmesini sağlıyor.

Prototipten seri üretime
Bu işbirliği, üretim departmanın da ilk aşamalarda inovasyon sürecinde yer almasına olanak sağlıyor. Departman, bu şekilde önceden planlama yaparak seri üretime giden yolda ortaya çıkabilecek her türlü zorluğun önünü almayı amaçlıyor. Üretim mühendisleri prototipler ile yeni biçim, teknoloji ve malzemelerin uygulayıp uygulayamayacaklarını ya da üretim süreç ve makinelerinde düzenleme yapmalarının gerekip gerekmeyeceğini de değerlendiriyorlar. Bu yaklaşım, yeni ve geliştirilmiş ürünlerde pazara sürüm süresinin kayda değer ölçüde kısaltılmasına da yardımcı oluyor.

Deneyimden öğrenmek
İnovasyon süreci üzerinde önemli etkisi olan bir diğer unsur da pazarın kendisidir. GROHE, ürünleri alıp satan, monte eden ve her gün kullanan insanlardan, yani mağazalar, tesisatçılar ve tüketicilerden gelen geri bildirimlere büyük önem veriyor. Bu geri bildirimler, mağazalar ve tesisatçıların tavsiyeleri ve tüketicilerin satınalma kararlarından sonuçlar çıkartılmasını sağlayarak, ARGE uzmanlarının, pazarın yarınki gereksinimlerini bugünden görmesine imkan veriyor. Sonuç olarak, bu da GROHE’nin her zaman inovasyonları ile bir adım önde olmasını sağlıyor.

Dijital konfor, sürdürülebilir keyif
GROHE’nin gelecek odağı, dijital banyo teknolojisindeki öncü rolüne de yansıyor. GROHE, dijitalleşmenin banyo kapısında durmayacağını daha en başında fark etti. Henüz 2007 yılında, bu içgörü şirketin uzaktan kumandalı ve programlanabilir GROHE Ondus® dijital bataryalarını yaratmasını sağlamıştı. GROHE’nin en yeni dijital ürün koleksiyonu, GROHE Spa F-digital Deluxe®: Duş deneyimine değer katmak üzere tasarlanmış bu modüler sistem, kullanıcıların, aydınlatma, müzik ve buhar fonksiyonlarını iPod’ları üzerinden kontrol etmesine imkan veriyor.

Bir diğer anlamlı inovasyon ise GROHE Blue®. Bu su sistemi, şebeke suyunu filtreleyerek, içme suyunun doğrudan mutfak bataryasından tedarik edilmesini sağlıyor. Bu sadece süpermarkete gidip ağır şişeleri eve taşıma ihtiyacını ortadan kaldırmakla kalmıyor aynı zamanda daha az miktarda suyun fabrikalarda şişelenip perakendecilere taşınması anlamına da geliyor.

Alıntı:turkiyede.com.tr

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .