Özkan TAN

Girişimciliğin Yaşı Yok

Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği ‘ICHTE Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler’ Kongresi İstanbul’da yapıldı. Girişimciliğin yeni iş fırsatları ve istihdam oluşturduğunu vurgulayan Dünya Girişimcilik Forumu Başkanı Profesör Tuğrul Atamer, ‘Ancak kısa vadede para kazanmak için girişimci olunmamalı.’ dedi.

Fatih Üniversitesi’nin düzenlediği ‘ICTHE Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler’ Kongresi, üniversitenin Büyükçekmece Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Dünya Girişimcilik Forumu Başkanı Profesör Tuğrul Atamer, girişimciliğin yeni iş fırsatları ve istihdam sağladığını vurguladı. Atamer, “Girişimciliğin yaşı yoktur. Girişimcilik eskiden garajlarda filizleniyordu. Şimdilerde internet sayesinde bir çocuk odasında oluyor. Türkiye’de girişimcilik ruhu olmadığını söylemek yanlış olur. Ancak bizdeki girişimcilik kısa vadeli ve para kazanma odaklı girişimcilik. Bunun da ömrü kısa oluyor. Aslında bu, cari açığı açıklayan bir mantalite. ‘Made in Turkey’den, ‘Inovated in Turkey’ pozisyonuna geçemedik. Hindistan, Brezilya gibi ülkeler dünya çapında marka yaratmayı başarabildiler. Ancak Türkiye’nin dünyada ilk 3’e giren bir markası henüz yok. Biz henüz başlangıç aşamasındayız. Bunun için önce vizyon, daha sonra maddi destek gerekli.” diye konuştu. Avrupa Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı Paulo Andrez ise, girişimcilerin para kaybetme korkusuyla şirket kuramadığını ifade etti. Maddi desteğin girişimciler için en kritik mesele olduğunun altını çizen Andrez şöyle devam etti:

“Binlerce girişimci yeni fikirler üretip geliştirebilir. Üniversiteler girişimcilik konusunda kritik öneme sahip. Bankaların, riskin sadece belli bir kısmını karşıladığına dikkat çeken Andrez, “Daha fazla risk varsa büyüme finansmanına gitmeniz gerekiyor. Ancak para her şey değil. İş çevresi ve deneyim parayla satın alınamaz. Ürünü yaratmanın yanında pazarlama da çok önemli. Girişimcilerin yüzde 95’inin mutlaka bir fikri vardır. Ancak ilk düşünce para olur. Müşteriniz varsa para kazanırsınız.” dedi.

Girişimcilik vakfı Kauffman Foundation Başkanı Robert J. Strom da son yıllarda geçmiş yıllara göre daha az firma kurulduğuna işaret etti. Strom, “ABD’de son yıllarda az şirket kurulduğunu görüyoruz. Bunun nedeni küresel ekonomik kriz. Ancak yeni şirket kurulması önemli değil, kurulan yeni şirketin yeni işler ve istihdam yaratması önemli. Girişimcilik, Türkiye için özellikle yabancı yatırım çekme noktasında oldukça kritik.” dedi.

Fatih Üniversitesi Rektörü Profesör Şerif Ali Tekalan, kongrenin akademik girişimcilikte çözüm odaklı bir perspektif çizdiğini ifade etti. Tekalan, “Fatih Üniversitesi, İnovasyon ve Girişimcilik Yüksek Lisans Programı’nı açan ilk ve tek üniversite. Bu kongreye ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz.” dedi. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden 150 rektör, 150 rektör yardımcısı, inovasyon alanında dünyaca ünlü bilim insanları ve girişimcilerin katıldığı kongreye 5 kıtadan konuşmacı geldi. EKONOMİ SERVİSİ

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .