Özkan TAN

Girişim Savaşçıları

Her biri kendi kulvarında başarı yakalamış genç girişimciler Girişim Savaşçıları platformunu kurdu. ‘İyi bir fikri’ olanlara 9 haftalık bir eğitim zorlu bir eğitim veriyorlar. SAT komandoları gibi sürünüyor, politikacılar gibi konuşuyorlar.

Başarılı şirketlerin patronlarının hayat hikâyeleri genellikle aynıdır. Zorlukları azimle aşmış, yılmamış, çözüm geliştirmiş, başarıyı da başarısızlığı da tecrübe etmiş, ekip-takım çalışmasına önem vermiş, kazanmış, kazandırmış. Başarılı girişimci veya yönetici olmanın yolu sadece iyi bir üniversiteden ve etkili bir bölümden mezun olmak değildir yani. Eğer öyle olsaydı girişimcilik eğitimleri verilmezdi. Berke Sarpaş’ın başkanlığını yaptığı Girişimci Savaşçıları platformunun girişimcilik programı buna benziyor. Dijital girişimciler için hazırlanmış bir paket program.

Her isteyen ve para veren bu eğitime katılamıyor. Bir elemeden geçirildikten sonra 9 haftalık özel ihtisas programına kabul ediliyor. Bu elemeler ise kişilik testleri, psikologlarla yapılan mülakatlar sonucunda oluyor. Girişim Savaşçısı platformunun 25 kurucusu arasında Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın, PeakGames kurucusu Sidar Şahin, Google Kurumsal Pazarlama Müdürü Özgür Kirazcı, Turkcell Perakendeler Başkanı Sait Ayaydın bulunuyor.

Bu ekibin oluşturduğu program 9 haftayla sınırlı değil, eğitimler bittikten sonra danışmanlık hizmeti de veriliyor. Bu eğitim programında ise şunlar var; SAT komandolarının yönetiminde mücadele ve imkânsıza meydan okuma, psikolog eşliğinde özgüven artırma pratikleri, CEO eşliğinde stres altında karar alma egzersizleri, eski bir bakan yönetiminde politik düşünce sistemini geliştirme ve diploması… Tüm bu programlar dijital girişimci olmak için. Girişim Savaşçısı programına katılanların çoğunluğu beyaz yakalı çalışanlar. Yani hâlihazırda işi olan ama “süper bir fikir” bulan bu fikri yatırıma çevirmek isteyen kişiler.

Girişim Savaşçıları platformunun başkanı Berke Sarpaş, “Bir girişimci önce algı değişimi yapmalı. Zorluklara karşı istikrarlı tahammül gösterebilmeli, sınırlarını zorlamalı, iç motivasyonunu yüksek tutmalı, strateji geliştirebilmeli.” diyor. Sarpaş’ın anlattıkları ve programda verilen eğitimler yukarıda bahsi geçen mevzuyu akla getiriyor. “Çocukken su satarak işe başladım, çok zorluk çektim ama yılmadım…” diye başlayan başarı hikâyelerini. Şartların zorlaması, türlü güçlüklerle insanın sınanması gerekiyor galiba başarı için. Bunu ya kader yapıyor ya da Girişim Savaşçısı platformunun programı gibi organizasyonlar. Sarpaş, girişimci olmak isteyen herkesin bu programa katılabileceğini söylüyor. Yani lise mezunu bir ev hanımı bile fikrini gerçekleştirmek için bunun yollarını profesyonellerden öğrenebilir.

Berke Sarpaş, böylesi programların artmasını dijital uygulamalarda Türkiye’nin yüksek potansiyele sahip olması. Farklı branşlarda uzmanlığa sahip girişimci adayları dijital teknolojilerden faydalanarak kendi işlerini kurmak istiyor. Bunun için girişimcilik programları hem daha önce bunu başarmış olanların tecrübelerinden faydalanmak hem de riskler karşısında refleks geliştirmek açısında motive edici oluyor.

Alıntı: zaman.com.tr

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .