Özkan TAN

Dünya Köşe Kapmaca

Hayatı tanımlayın deseler kısaca “hız ve zaman” desek çok da yanlış tanımlamış olmayız.
Neden peki?
Çevremizi şöyle bir inceleyin eskiden insan gücüyle yapılan işleri hatta daha fazlasını şimdi makinalar ve yazılımlar yapar oldu. İnsanın görevleri değişti.

Daha çok yenilikçi bakmak zorunda ve beyin gücü denen oluşum beden gücünün önüne geçtiğini görürüz.

Eskiden saatlerce belki günlerce uğraştığımız işleri veya uzun yolculuklarımızı şimdilerde çok kısa zamanda erişir ve yapar olduk.
Zaman kavramı da değişiyor, yoğunlaştığımız işler daha artmasıyla iş yoğunluğu ve zamansızlık sancıları çekmeye başladık. Bu söylediklerim hayatla mücadelesi olanlar içindi, birde hayatla mücadelesi olmayanlar “Tembeller”.

Siz durursanız buda sizde durgunluk getirir, durgunlaştıkça da birileri sizden istifade eder. Sonra herkes bir yolunu bulmuş bir biz bulamadık diye hayıflanıp ortada kalır kendine yer ararsın.

İş hayatında da böyle değil midir, birinin yerine birileri geçer ve sürekli köşe kapmaca oynar gibi yerini sabitlemek için mücadele verir. İşte en tehlikelisi budur, Sabit kalmak yerinde sayıklamak. Sürekli yenilenmeyen insan zamana karşı yorulur ve yarışın hep kaybedeni olur.

Eskiden daha sakin ve rölanti de hayatlar varken bugünlerde hep var olma garantisi için sürekli mücadele eden yaşamlar var.
Günümüz milyar dolarlık firmalarına bir bakın birçoğu teknoloji firmalarıdır, çok kısa zamanda milyar dolarlık firma olmuşlardır. Ve yıllardır ayakta durmaya çalışan firmalara fark atmıştır. Başa dönecek olursak teknoloji firmaları zamanı kısaltan teknolojilere imza atmaktadırlar.
Aldığın yol; hız ve zamanın çarpımıyla oluşur.
Birde hız kavramının günümüzde değiştiğini düşünürsek, tüketeceğiniz enerjide bir hayli fazla olacaktır.
Hayatında ne kadar yol almak istiyorsan o kadar hızlı ve zamanı iyi kullanan olmalısın.
Dünya da yaşıyorsak varlığımızın bir yerlerde fark edilmesini ve birilerinin senden istifade etmesini istemiyorsanız bu köşe kapmaca oyununu iyi oynayın.

Unutma, Dünya bir köşe kapmaca! Uyanık olmazsan birileri senin yerinde çoktan gözü var demektir…

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .