Özkan TAN

Dünya, Baklava Ürettirmek İçin Firma Arıyor

Baklava markası Faruk Güllüoğlu’nun sahibi Faruk Güllü, “Baklava ürettirmek için dünya artık üretici firma arıyor. Bizim bunu iyi göğüsleyip iyi bir vuruşla gole çevirmemiz lazım” dedi.

İSTANBUL (AA) - Faruk Güllü, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, baklavanın Türkiye’nin kendisine ait olarak savunabildiği nadir tatlardan biri olduğunu belirterek, bu kadar önemli bir mesleği fiyat pariteleriyle düşürerek insanların “baklava bu muymuş” dedikleri bir noktaya getirmemek gerektiğini vurguladı.

“İsviçre çikolatası ne demekse, Maraş dondurması ne demekse Antep baklavası o olmalı” diyen Güllü, şu değerlendirmelerde bulundu:

“18 liraya Antep fıstıklı baklava görüyoruz ama bu baklavanın Antep fıstık neresinde? Şu an bir kilo Antep fıstığının Gaziantep’ten alınışı 55 ile 60 lira arasında. Bir kilo Antep fıstıklı baklavanın içerisinde kullanılan neredeyse o paranın yarısı olmalı. Demek ki bir şeyler yanlış söyleniyor ve tüketiciye yanlış aksettiriliyor. O yüzden şu an biz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, ürün Ar-Ge’si ve diğer çalışmalarla, bunun kodeksini hazırlatmaya çalışıyoruz. Bir firma oraya ‘Antep fıstıklı baklava’ yazacaksa bunun içerisinde hangi oranlarda ne kullanıldığı net olmalı.  Bu, helva ve reçelde başarıldı. Yani siz onun üzerine ‘ekstra geleneksel reçel’ yazacaksanız içinde yüzde 45 meyve olmak zorunda. Yoksa sizin markanız ve fabrikanızla ilgili anında işlem yapılıyor. Bunun baklavacılık sektöründe uygulanmasında geç kalındı.”

Faruk Güllü, baklavanın adı yüceldikçe markaların da yüceleceğini dile getirerek, “Yurt dışında baklavayı dünyaya açabilmek adına ‘sizinle birlikte nasıl bir yol izleriz’ diye uluslararası talepler geliyor. Ramazan ayında uluslararası katılımlı bir toplantı gerçekleştirdik. Baklava ürettirmek için dünya artık üretici firma arıyor. Çünkü baklavanın içinde kullanılan un, nişasta, tereyağı, yumurta, şeker gibi malzemeler en doğal, sağlığa en zararsız ve besleyici ürünler. O kadar katkı maddeli ürünler üretildiği için dünyada şimdi baklavanın üzerine bir geliş var. Bizim bunu burada iyi göğüsleyip iyi bir vuruşla gole çevirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

 

- 2013 hedefi, 1.150 ton baklava

 

Ramazan ayında baklavada normal günlük üretimlerini yaklaşık iki katına yükselttiklerini vurgulayan Güllü, geçen yıl ramazanda 130 ton baklava sattıklarını, bu yıl ramazanda ise baklava satışlarında hedefledikleri 200 tonun üzerine çıktıklarını belirtti.

Geçen yıl ramazanda 70 bin porsiyona tekabül eden 17 ton güllaç satışı yaptıklarını, bu yıl ramazan ayında hedefledikleri 100 bin porsiyona tekabül eden 25 ton güllaç satışına ise ramazanın bitiminde 10 gün kala ulaştıklarını aktaran Güllü, geçen yılın tamamında 750 tonun üzerinde baklava sattıklarını, bu yıl sonunda ise 1.150 ton baklava satışı gerçekleştirerek yüzde 55 büyümeyi planladıklarını ifade etti.

Faruk Güllü, Türkiye’de 22′si franchise, 18′i de kendi mağazaları olmak üzere 40 şubeye ulaştıklarını, birçok ülkeden Faruk Güllüoğlu markası altında franchise şube açma yönünde talepler geldiğini bildirdi.

Şu anda yurt dışında biri Azerbaycan’da diğeri Estonya’da olmak üzere iki mağazaları bulunduğunu belirten Güllü, “Yurt dışı franchise talepleri izlemede tutuyoruz çünkü biz Türkiye’de yeni franchise yapılanmasında olduğumuz için hepsini bir anda götürüp bir karmaşıklığa sebebiyet vermemek adına hedef koyduk; Türkiye’de 55 mağazayla 2013′ü tamamlayacağız. 2014′te de bir iki tane yurt dışı ülkesiyle beraber büyümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Faruk Güllüoğlu olarak ihracata önem verdiklerini belirten Güllü, “Bizim ürünümüz gerçekten zor ve dayanıklılık süresinde problem yaşayan bir ürün. Bunu için ciddi Ar-Ge çalışması yaptık. Geldiğimiz noktada geçen sene 3 milyon dolara yakın bir ihracat rakamımız var. Bu sene yüzde 20 artış hedefliyoruz. Bu ihracatımızın yüzde 25′i baklava, kalanı da Lalin markasıyla ürettiğimiz helva reçel ve lokum. İleride en büyük hedefimiz mağazalarımızla beraber oralarda olmak” dedi.

 

- Baklava tercihi bölgelere göre değişiyor

 

Türkiye’de bölgelerin damak tatlarına ilişkin bilgiler veren Güllü, Karadeniz’de fındıklı ve cevizli, İç Anadolu’da cevizli, Gaziantep’te ise antep fıstıklı baklava tercih edilirken, Ege’de çikolatalı ve sütlü tatlıların daha çok sevildiğini, Marmara’nın ise bütün bölgelerin bir karışımı olduğunu, İsveç’e ihracat yaparken pazar araştırması sırasında buldukları çikolata kaplı baklavanın Türkiye damak tadında bazı kesimlere de uyduğunu söyledi.

Faruk Güllüoğlu olarak diyabetik baklava üretmeye başladıklarını anlatan Güllü, her yıl ramazanda farklı bir bölgeden bir tatlıyı satışa sunduklarını, gelecek yılda ise bir Balkan tatlısı üretecekleri de sözlerine ekledi.

1 Comment

 • yeni baklava dükkanı açmak isteyenler için ufak bir yorum yazmak istedim. amacımız faruk güllüoğlu nun yolundan gitmek. bizi yurt dışında en tatlı şekilde temsil ettiğini belirtmeliyim.

  Baklava sektörü her zaman kazandırır. Yeter ki kalitenizden ödün vermeyin.

  Yetişoğlu Baklava Markası ile, Adana nın ilk baklava fabrikasını açtık. baklava fabrikamız, 20 baklava ustamız ile günlük 600 tepsi baklava üretimi yapma kapasitesindedir. İstenilen miktar kadar adresinize gönderilir, şerbeti verilmiş ve satışa hazır durumdadır. Siz sadece dükkanınıza koyarak satış yaparsınız.

  Bizimle neden çalışmalısınız?
  1. Yetişoğlu Baklava Markasına güvenin. kaliteli ve uygun fiyatlarımızla hem müşterileriniz memnun kalacak, hemde cebiniz rahat edecek.

  2. Franchise adı altında (halk arasında hava parası) herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Siz sadece kurulu dükkanınıza baklavalarımızı koymak ile satışa başlarsınız. baklava fiyatları mız haricinde başka herhangi bir şart veya para istemiyoruz. Franchise ile ilgili başka bir kural koymuyoruz. Sadece bizden baklava ve tatlıyı toptan almanız yeterlidir. Kar oranımız gayet iyidir.

  3. üretim yapmak için elektrik, su, gerekli izinler, yer kirası, usta maaşı ve sigortası gibi birçok giderden sizleri kurtarıyoruz. bu sayede maliyetinizi daha rahat hesaplayarak, üretim için umulmadık risklere de katlanmak zorunda kalmayacaksınız.

  4. Baklavalarımız 5 gün tazeliğini ve tadını bozmayacak kadar kalitelidir.

  Bizim önerimiz, markalı ve kaliteli toptan baklava alıp satmanız. Böyle bile olsa kar oranınız ideal boyutlarda olacaktır. Güncel fiyatlarımızı sorunuz.

  Yetişoğlu Baklava Sahibi Bahri Bey Direkt Cebi. Sorularınızı ve siparişlerinizi direkt olarak kendisine de iletebilirsiniz.

  Cep: 0541 882 46 19

  Yetişoğlu Baklava (Taşcanlar Pastanesi) Parakende satış dükkanı: 0322 346 63 46

  Merkez Adres :

  Levent Mah. Levent Cad. No:64/B Yüreğir/ADANA

  Baklava Fabrikası Adres :

  Levent Mah. Yeni Sanayi Sitesi 1876 Sk. No:46/A Yüreğir /ADANA

  mail : destek@toptanbaklava.com

  baklava, toptan baklava, kaliteli baklava, kaliteli toptan baklava, baklava siparişi, online baklava, baklava bayilik, iş kurmak istiyorum, en karlı işler

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .