Özkan TAN

Bir girişimcilik örneği: Bu Kaç Para Eder?

Sitenizin girişim hikayesi nedir?

15 seneyi aşkın süredir Koç Grubu gibi kurumsal şirketlerde profesyonel olarak çalıştıktan sonra ve 3 yıl önce kurduğum Koleksiyonerim.com internet sitesinden edindiğim tecrübeler den hareketle; Türkiye’de sanat objelerinin objektif ekspertizi konusunda çok önemli bir açık olduğundan fark ettim.

Yurtiçi ve yurtdışındaki eksperlerle iletişime geçtikten sonra siteyi kurmaya karar verdim. Yurtdışındaki ekspertiz şirketlerinin iş akışlarını incelemek için birçok kez yurtdışına gidip toplantılar yaptım. Yurtiçinde 40 eksper ile birebir görüşerek anlaştım, yurtdışında ise 69 eksper ile çalışıyorum.

 Türkiye’de hemen hemen herkesin evinde eski eşya, antika ya da sanat var. Gizli kalmış, kıymeti bilinmeyen hazinelerin gerçek değerini objektif uzmanlar aracılığı ile belirleyen ekspertiz sitesi, BuKacParaEder.com; Girişim Hızlandırıcısı “Enkuba Tecnologies” desteğiyle kuruldu.

Neden bu işe girdiniz? Nasıl katkılar yapmasını bekliyorsunuz?

 Herkesin evinde değerli olduğunu düşündüğü veya değerli olduğunu büyüklerinden duyduğu nice obje var. Dededen kalma bir saat, büyük annenin çeyizinden porselen yemek takımı, babanın eski silahı…

Belki bir servet değeri taşıyan nice eşya yıllarca evlerimizin bir köşesinde sessizce duruyor.

 

 Geçmişe dair her tür objeden söz edildiğinde, bu hiç şüphesiz çok geniş bir yelpaze. Türkiye’de ve yurtdışında konusunda uzman eksperler var ancak bu kişilere ulaşmak çok zor ve pahalı. Biz burada eksperler ile obje sahiplerini bir araya getiriyoruz ve 3 iş günü içinde değeri merak edilen objenin ekspertiz raporunu hazırlayarak, danışana raporu teslim ediyoruz. Eksperlerimiz görüşlerini eşya sahibini tanımadan, hiçbir alışverişe taraf olmadan  objektif bilgi birikimlerine dayanarak veriyorlar. BuKacParaEder kurulmadan eşya sahipleri dükkan dükkan dolaşarak aynı eşyayı kendinin de alması muhtemel satıcıların, yani potansiyel alıcıların görüşlerine dayanarak yaklaşık bir fiyat belirlemeye çalışılıyorlardı. Böylelikle nice kültürel miras değeri taşıyan eşya evlerimizden yok oldu veya gerçek değerinin çok altında elden çıkarıldı. Şu an site üzerinden alım satım işlemi yapmıyoruz. Ancak ileri aşamada talep olursa tarafsızlığımızı bozmadan, dileyen değerli eşya sahiplerinin tamamen kendi istedikleri fiyattan ihaleye çıkabileceği bir alım satım platformu kurmayı planlıyoruz.”  

 

Site ne zaman hayat buldu?

Projenin hazırlanma süresi 7 ay sürdü. Site Eylül 2012 de açıldı.

 

Sitenizin sağladığı kolaylıklar ve bu alandaki farkınız ve iddianızı anlatabilir misiniz?

  Bu tip objelerin tarafsız olarak değerlendiği ticari bir kurumun olmadığı Türkiye’de bir ilke imza atan sitemizin kullanımı da son derece basit ve hızlı.

Değerleme işlemi üç adımdan oluşuyor. Önce obje her açıdan fotoğraflanarak siteye yükleniyor. Sonra açıklama notuyla birlikte ölçüler giriliyor. Site üzerinden 1, 3, veya 10 kontör alarak hemen ekspertiz başvurusu yapılabiliyor. Sanal ortamda ve yerinde hizmet veren bir değerleme internet sitesi olarak hizmete giren BuKacParaEder.com’da, değerleme yapan eksperlerin özgeçmişleri de yer alıyor.

 

Etik kurallarına bağlı, objektif bilgi ve fiyat aralığını vererek korunması gereken kültürel varlıkların sahiplerini de bu anlamda bilgilendirmek temel amacımız.

 Ekspertizini yaptığımız objeler;
Ahşap Objeler ve Mobilyalar, Altın ve Gümüş Objeler, Bakır, Pirinç ve Bronz Objeler, Cam Objeler, Fotoğraf ve Fotoğraf Makinaları,  Gravür, Harita ve Diğer Baskılar,   Güncel Sanat, Halı ve Kilimler, Kartpostal,  Kitap, Dergi ve Değerli Evrak,  Klasik Arabalar, Kur’an, Hat ve El Yazmaları, Makina ve Bilimsel Aletler,  Mücevher ve Takı, Müzik, Film, Spor, Ünlü Hatıra Objeleri,  Nişan ve Madalyalar, Oyuncak ve Action Figureleri,  Para,  Porselen, Seramik ve Çini, Pul, Saat,   Silahlar ve Savaş Objeleri, Tablo, Tasavvuf ve Tarikat Objeleri,  Tekstil ve İşlemeler, Tesbih,  Uzakdoğu Objeleri, Vintage  - Dönem Kıyafetleri, Çalgılar, Müzik Aletleri ve diğer objeler

  

Beklentileriniz ve hedefleriniz neler? (Rakamsal olarak da)

 

Beklentimiz ilk yıl min 3000 tekil kullanıcıya ulaşarak 4000 objenin ekspertiz raporunu oluşturmak.

Daha öncede belirttiğim üzere; ileri aşamada talep olursa tarafsızlığımızı bozmadan, dileyen değerli eşya sahiplerinin tamamen kendi istedikleri fiyattan ihaleye çıkabileceği bir alım satım platformu kurabiliriz.  

 Sigorta şirketleri, bankalar, sanat sektöründeki firmalar ile ortak projeler geliştirmek arzusundayız.

www.bukacparaeder.com

 

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .