Özkan TAN

Biletçiydi, tekstil patronu oldu

civil-tekstil

civil-tekstil

Memurlarıyla ünlü Artvin’den çıkan girişimci Mustafa Yıldıran, çay ve bilet satarak iş hayatına başladı. Bugün 37 mağaza sayısına ulaşan Civil Çocuk markasını yaratan Yıldıran, Rusya, Makedonya gibi ülkelere ihracat yapıyor

Girişimciler arasında iş hayatına sıfırdan başlayıp patron olanlar çoğu insanın ilgisini çeker. Bulaşıkçılık, çaycılık, biletçilik, seyyar satıcılık yaparak başlayıp patronluğa kadar yükselenler var. Bunlardan biri de Mustafa Yıldıran…
O da çaycılık ve biletçilikle iş hayatına başlayanlardan. Bugün çocuk giyiminda önemli Türk markaları arasına giren Civil’in kurucusu.
Mustafa Yıldıran, 1974 Artvin doğumlu. Orta ve lise eğitimini İstanbul Sarıyer’de tamamlamış. Üniversite eğitimine ise Isparta’da devam etmiş. Ticaret hayatına atılması ise üniversite eğitiminin hemen sonrasına denk geliyor. Babasının tüccar olması onun hep ticarete ilgisinin olmasını sağlamış. Yıldıran, küçük yaşta ticaret denemelerine İstanbul Arnavutköy’de çay, Şişli’de ise bilet satarak başladığını anlatıyor. Dekorasyondan market tezgahtarlığına kadar pek çok işte deneyim kazanmış.

Memur şehrinden çıktı


Yıldıran, o dönemlerde tek hedefinin kendi işini yapmak olduğunu dile getirerek, “Kendi işimi yapma fikri o yaşlarda zihnimde iyice yer etmişti. Üniversiteyi bitirir bitirmez benden dört yaş büyük abimle hemen ticarete atıldık. Memurlukla ünlü Artvin halkı için bu alışılmadık bir durumdu. Annemizden sıkça ‘Gidip sigortalı bir iş bulun’ telkinini biz de duyduk. Ama yolumuza devam ettik” diyor.
Yıldıran, 1996’da Kartal’da küçük bir dükkanda perakende sektörüne adım atmış. Bebek çocuk mağazaları zinciri olma kararını ise 2004 yılında vermişler. Yıldıran, şunları anlatıyor: “Hedefimiz 0-14 yaş için her ihtiyacın tek noktadan karşılanabildiği geniş mağazalar kurmaktı.
Ortalama 1000 metrekare alanda kozmetikten tekstile, oyuncaktan gıdaya tüm ihtiyaçların bir arada sergilendiği mağazalarımızı kurduk. 37 şubeye ulaştık. Gelecek ay iki yeni şubemizi açıyoruz. 37 mağazada 47 bin 500 metrekarelik alana ulaştık. Civil olarak her noktada aynı kaliteyi yakalamak için bayilik vermeden büyüdük.”
Satışlarını her yıl yüzde 40 oranında artırarak 8 milyona ulaştırdıklarını aktaran Yıldıran, ürünlerini komşu ülkeler başta olmak üzere Gürcistan, Rusya, Bosna, Makedonya, Irak, Mısır ve Libya’ya da ihraç ettiklerini vurguluyor.
Girişimci Yıldıran, 2013 yılından ciro beklentilerinin 150 milyon TL olduğunu da belirterek, “2012 yılında 100 milyon TL ciro gerçekleştirdik. Bu yılki toplam yatırım miktarımız 6 milyon TL olacak” bilgisini veriyor.
Yıldıran, gelecek 5 yılda ise üretimini satışın yüzde 30’una çıkarmayı ve 100 bin metrekarelik satış alanına ulaşmayı hedefliyor.

Çalışmayı sevmek başarının ilk şartı


İş hayatında başarı için çalışmanın çok önemli olduğuna değinen Civil Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yıldıran, “Gençlerin para sahibi olmanın değil, para kazanmanın keyifli olduğunu erken yaşta anlamalarını dilerim. Çalışmak çok önemli, zaman kısıtlı ve bunu uyuyarak, boş geçirerek kaybetmemek gerekir. Çalışmaktan zevk almak başarılı olmanın ilk şartı. Gençlere keyifli çalışma için sevdikleri işi yapmalarını öneririm. Planlı ve düzenli çalışma ortamı şart” tavsiyesinde bulunuyor. Yıldıran, çocuklarını da şirkete hazırlamayı planladığını ancak şu anda yaşlarının küçük olması nedeniyle henüz erken olduğunu belirtti.

Çocuk giyimi 3.2 milyar dolarlık pazar
Türkiye’deki tekstil sektörünü de değerlendiren Mustafa Yıldıran, ekonominin kötüye gittiği dönemlerde bile neredeyse küçülmeyen pazarlardan birinin bebek ve çocuk giyimi olduğuna işaret ediyor. Yıldıran, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Türkiye’de bebek çocuk giyimi, hazır giyimden yüzde 12 pay alıyor. Sektör her yıl yüzde 15 büyüyor. Türkiye’de 0-14 yaş çocuk nüfusu 25 milyon. Çocuk giyim pazarı 3.2 milyar dolarlık hacme sahip. Pazar büyüklüğü artacak. Özellikle iletişim çağında yetişen genç nüfusumuz, ürün kalitesi, moda ve fiyat dengesini giderek daha bilinçli bir şekilde değerlendiriyor.”

 

Ziraat’ten 1.3 milyar TL’lik kredi
Ziraat Bankası, Avrupa Yatırım Fonu (AYF) işbirliğiyle mikro işletmelere ve kadın girişimcilere 1.3 milyar TL’lik destek verecek. Ticari faaliyete yeni başlayan mikro ölçekli işletmelere ve kadın girişimcilere 300 milyon TL’lik kredi sağlayan banka, AYF ile devam eden işbirliğinin yoğun talep görmesi üzerine mevcut kredi programını 1 milyar TL daha artırdı.

 

Genç girişimcilere eğitim desteği


İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Müstakil Sanayici ve İşdamları Derneği (MÜSİAD) tarafından yürütülen MÜSİAD Girişimcilik Merkezi Projesi kapsamında genç girişimcilere KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Desteği verilecek. MÜSİAD Girişimcilik Merkezi’nde ücretsiz olarak 2-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 70 saatlik eğitim sonrasında kendi işini kuran girişimciler KOSGEB’in Yeni Girişimci Desteği’ne başvurarak 30.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 70.000 TL’ye kadar geri ödemeli hibe desteğine başvuru şansı yakalayacak.
Eğitime başvuracak katılımcılardan 30 yaşın altında ve üniversite mezunu/öğrencisi olmaları bekleniyor. Katılmak isteyen adayların en geç 2 Eylül tarihine kadar kimlik fotokopileri ve öğrenim durumlarını gösteren belge ile MÜSİAD Girişimcilik Merkezi’ne başvurmaları gerekiyor. İlki mayıs ayında gerçekleşen KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile kendi işini kurmak isteyen 30 genç girişimci adayı KOSGEB Sertifikası sahibi olmuştu.

 

Ukraynalılara elektrik prizi satıyor
Elektrik anahtar ve priz sektöründe faaliyet gösteren Viko, ihracat gerçekleştirdiği Ukrayna’da pazar lideri olduğunu açıkladı. Viko, yaklaşık 100 kişilik Ukrayna Bayi grubunu da Türkiye’deki endüstriyel tesislerinde ağırladı. Türkiye’de yüzde 50 pazar payı bulunan firma 72 ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.
Viko Genel Müdürü Nusret Apaydın, uluslararası pazarlarda da belli yerlere gelmekten gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Müşterilerimize vizyonumuzun gerektirdiği şekilde sürdürülebilir teknoloji ve ürünlerle çözümler sunabilmek için inovasyonu kurum kültürü olarak markamızın DNA’sına yerleştirdik.
Sürdürülebilir başarı ve geleceğe değer katmak üzere emin adımlarla ilerliyoruz. Viko, Ukrayna pazar liderliğinin yanı sıra Rusya’da da ilk üç firma içerisinde. Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gürcistan ve Kosova gibi ülkelerde de yine pazar lideri konumundayız.”

alıntı:miliiyet

Leave a Reply


* iş fikirleri .          * çiğ köfte bayilik verenler .         * bayilik veren firmalar .          * başarı hikayeleri .